JINDŘICHŮV HRADEC
PAMÁTKY, CYKLOSTEZKY, ZAJÍMAVOSTI
Jindřichův Hradec najdete 36 km na východ od našeho ubytování Třeboňsko, 28 km od Třeboně. Dříve to bývalo okresní město, dnes patří mezi největší města jižních Čech.
Najdete zde spoustu zajímavostí, památek i atrakcí. Město bylo založeno na konci 12. století, bylo ve vlastnictví šlechtických rodů - Vítkovců, pánů z Hradce a rod Černínů.
Při prohlídce města Vás určitě zaujme městská památková rezervace, měšťanské domy na hlavním náměstí, hradby a opevnění.
Asi nejlákavější památkou je zámek. Patří mezi oblíbené turistické cíle a svou rozlohou je třetím největším hradním a zámeckým komplexem v České republice. V letech 1976 - 1993 prošel hrad a zámek generální opravou a postupně byl celý zpřístupněn veřejnosti. Prostory hradu a zámku často ožívají divadelními představeními, koncerty a dalšími akcemi, které z něj vytvářejí i pro současnost významné kulturně společenské centrum.
Projí si můžete tři prohlídkové trasy, rozdělené podle jednotlivých stavebních etap.
- Trasa A – Adamovo stavení, přístupná po celou sezonu (duben – říjen)
Představují reprezentačními prostory prvního patra renesančního křídla.
- Trasa B – Středověký hrad, přístupná od května do září a představuje nejstarší období existence hradu v Jindřichově Hradci, interiérů gotického paláce.
- Trasa C – Apartmány 18. a 19. století, přístupná od června do srpna, začíná na třetím nádvoří seznámením s exteriéry nejstarší hradní architektury.
- Černá věž (hladomorna), přístupná v květnu a září o sobotách a nedělích, v červnu až srpnu denně. Věž je jednou z nejstarších staveb areálu. z doby po r. 1220. Je vysoká 32 metrů, zdi jsou silné míst až 3,5 metru.
K hradu a zámku neodmyslitelně patří pověst o zjevování Bílé paní. Známější je verze o Perchtě z Rožmberka, kterou manželem vyslovená kletba odsoudila ke zjevování v podobě přízraku na panstvích jejích předků. Legenda vypráví o jiné Bílé paní Markétě z Hardeka. Jeptiška krumlovská přijížděla do Hradce v řásnatém rouše bílých mnišek a byla to podle pověsti právě ona, kdo nařídil rozdávání sladké kaše chudým lidem. I nadále tak zůstává zahaleno tajemstvím, který že z přízraků se to opravdu zjevuje při prázdninových nočních prohlídkách jindřichohradeckého zámku.
Další kulturní a historické památky města:
- Krýzovy jesličky - největší mechanický lidový betlém na světě. Od roku 1998 jsou jesličky zapsány v Guinnessově knize rekordů jako největší mechanický lidový betlém na světě. Betlém se rozprostírá na ploše 60 metrů čtverečních, počet dřevěných postaviček je 1398, z nichž je 133 pohyblivých.
- Muzeum Jindřichohradecka - najdete ho na Balbínově náměstí, najdete zde několik expozici
- Krýzovy jesličky
- Síň Emy Destinnové
- Obrazová galerie
- Měšťanská a lidová kultura v polovině 19. století
- Ostrostřelecké terče a zbraně
- Klasicistní lékárna „U Panny Marie Pomocné“
- Cechy a řemesla
- Galerie církevního umění
- Muzeum fotografie a moderních obrazových médií - najdete v Kostelní ulici 20/I v centru města
- Dům gobelínů, Dům pánů z Hradce (čp. 138 a 139/I)
- najdete zde několik kostelů - sv. Jakuba s Černínskou hrobkou, sv. Václava, sv. Kateřiny, Nejsvětější Trojice, sv. Jana Křtitele s minoritským klášterem, sv. Maří Magdaleny, proboštský kostel Nanebevzetí Panny Marie,
- Úzkokolejnou trať J. Hradec - N. Bystřice v délce 33 km, J. Hradec - Obrataň v délce 46 km
- Rozchod železnice je 760 mm - běžně v Čechách je rozchod 1435 mm.
- Na těchto trasách jezdí od roku 1897, celou soupravu táhne historická parní lokomotiva s historickými vagóny.
- Nastoupit můžete v JH a vyrazit na sever či jih, do Obrataně nebo Nové Bystřice.
- Parní vlaky vyjíždí na úzkokolejky od května do září, motoráčky jsou v provozu celý rok. Ve všech vlacích je povolena přeprava kol, většina zastávek je na znamení.
- Jízdní řád tratí najdete v celostátním jízdním řádu (ČD), tratě č. 228 a 229.
- Rozchod železnice je 760 mm - běžně v Čechách je rozchod 1435 mm.
- Aqua show Sv. Florián - tato unikátní aqua show je druhá svého druhu v Evropě. Každý den od 8:00 hodin vždy v celou hodinu spuštěna v novém centru sv. Florián v Jindřichově Hradci. Kombinace světelných efektů, videoprojekce a obrazců za pomoci padající vody poskytuje nádhernou podívanou.
- Obchodně – medicínské centrum, Růžová 41, 377 01 Jindřichův Hradec
- sezóna/mimosezóna 8.00 – 20.00 hod.
Další objekty ve městě:
- letiště
- Zimní stadion Jana Marka
- fotbalové, tenisové a volejbalové kurty
Koupání Jindřichohradecko
Krytý plavecký bazén a aquapark a městská plovárna
Budova plaveckého bazénu zahrnuje
- vlastní plavecký bazén o šesti plaveckých drahách délky 25 m, hloubky 115 – 155 cm se zvedacím zařízením pro plavání invalidů,
- dva dětské bazény – první, klasický o velikosti 9x6 m se a hloubce 20 – 80 cm
- a druhý, relaxační o velikosti 28 m²
Součástí relaxačního bazén jsou chrliče, divoká řeka, protiproud, relaxační vzduchová lavice, dvě vířivky, 45 metrový tobogán a parní kabina na odpočinkové terase. V relaxačním a dětských bazénech je voda udržována na úrovni koupelových bazénů nad 30°C. V relaxačních bazénech pro dospělé je slaná voda.
Společně s venkovním letním aquaparkem se stejnými atrakcemi jako uvnitř tvoří celková využitelná vodní plocha úctyhodných 1423 m2, z čehož 202 m² je určeno pro děti.
Přírodní koupání na Jindřichohradecku
- Dolní Skrýchov – Březský rybník. 2 km od Jindřichova Hradce směrem na Pelhřimov.
- Jindřišská pískovna. 3 km od Jindřichova Hradce směrem na Kunžak.
- Horní Pěna – Pěnenský rybník. 4 km od Jindřichova Hradce směrem na Novou Bystřici.
- Jarošovská pískovna. 7 km od Jindřichova Hradce směrem na Pelhřimov.
- Malý Ratmírov – Ratmírovský rybník. 8 km od Jindřichova Hradce směrem na Dačice.
- Albeř – rybník Osika. 15 km od Jindřichova Hradce směrem na Novou Bystřici.
- Mosty – rybník Zvůle. 18 km od Jindřichova Hradce směrem na Dačice.
Rybaření
Rybařit lze na řekách a rybnících. Povolenky vydávají místní organizace Českého rybářského svazu nebo majitelé rybníků. Pro turisty jsou atraktivní zejména podzimní výlovy rybníků. Informace o rybolovu v revírech sdružených ke společnému rybolovu :
Český rybářský svaz – místní organizace
Schwaigerova 1118/II.
377 01 Jindřichův Hradec
tel.: +420 384 363 152
www.crsjhradec.cz
Cyklostezky a stezky
Graselovy stezky
Zajímavostí jsou Graselovy stezky, pojmenované po zlodeji a "grázlovi" Johann Georg Grasel. Ten se v místních lesích ukrýval a loupil.
Graselovy stezky vedou po obou stranách česko - rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a Novými Syrovicemi. Tvoří ji pět výletních okruhů:
- Slavonice – Dolní Bolíkov (23 km),
- Vratěnín (7 km),
- Nové Syrovice (10 km)
- a Nová Bystřice (29 km).
Jindrova naučná stezka
Po procházce městem se můžete vydat na procházku přírodou po Jindrově naučná stezce, která má část městskou, vedoucí po břehu rybníka Vajgar a na ni navazující asi 10 km dlouhou pěší stezku Greenways, po které projdeme i místní přírodní klenot Jindřišské údolí. Informační panely na této stezce jsou doplněny částí pro děti předškolního a mladšího školního věku, děti plní různé úkoly a hrají hry. Naučná stezka vypráví o potoku samotném, o obyvatelích z jeho okolí.
Celá trasa měří 11 km. Výlet je možno spojit s cestou úzkokolejou.